Kdyby Luca Traini vykřikoval “Allahu Akbar” noviny by byly plné zvěstí o terorismu

Šest zraněných si dnes vyžádala střelba ve středoitalském městě Macerata. Jejím autorem byl osmadvacetiletý muž bílé pleti, který loni kandidoval v italských komunálních volbách za krajně pravicovou a velmi nesnášenlivou politickou stranu Liga severu. 

Zdroj: http://www.ansa.it/webimages/img_700/2018/2/3/ef5b3abf5630a113422ee882d7a18904.jpg

Jeden z xenofobů naslouchajících tamtamům stranické nenávisti dal přednost “konečnému řešení”. kdy zahalený do italské vlajky salutoval před zástupci zákona hezky po fašisticku. Bílý šovinismus ochotný sprovodit ze světa rasově odlišné zapracoval. Luca Traini za pokřiku “Ať žije Itálie” z Alfy Romeo střílel po afrických migrantech. Zřejmě jich chtěl zasáhnout co nejvíce, aby se cítil ještě více vlastenčtěji, než se to nosí v xenofobní politické straně obyčejně se v ústech některých členů vyjadřující o lidech jako o špinavém prádle.

Kdyby střelec místo oslavných zdravic jihoevropskému státu zvolal “Alláhu Akbar”, už by se to v médiích zelenalo zprávami o muslimském teroristovi. Takhle se čtenáři musí spokojit s obyčejným konstatováním o střelci útočícím po evidentně odlišných spoluobčanech, protože Itálie přeci musí být křesťanská a dokonale bílá jako sněhy nedalekých Alp.

Holohlavý mladík s bradkou, ostrými rysy ve tváři a menším šrámem na pravé straně hlavy představuje typického radikála z rasisticky zaměřených politických hnutí, kdy se vyhrůžky ze sociálních sítí volně přenášejí do reality. To jen ukazuje, jak moc je Liga severu nebezpečná už jenom proto, že nabízí místo na kandidátce lidem jako je Luca Traini. Podporu mu vyhlásila další krajně pravicová strana Forza Nova, která se nabídla, že Trainimu uhradí náklady na právní zastoupení během celého procesu.

Italští xenofobové mají své fanoušky a členy také v nejrůznějších zemích Evropské unie. Členkou Ligy severu je například Češka žíjící v Itálii Monika Pilloni, jež byla nedávno pozvaná Zemanovým volebním štábem na čekání na výsledky druhého kola prezidentských voleb.

Zajímavé je, že tato žena na svém facebookovém profilu vůbec nehovoří o Traianiho zločinu, zatímco včera zveřejnila odkaz na svůj článek o Nigerijci, který zavraždil v Římě dívku.

Možná, kdyby střelec ze sobotního dne nebyl běloch, radikálka, kdysi držící palce Salvinimu, by na svém profilu seznámila své virtuální přátele o tom, co se děje v Itálii. Migrační krize má přeci na obyčejného Itala katastrofální vliv, jak tvrdí Pilloni pro eurorespekt.sk.

Spirála nenávisti, ať už slovní, nebo fyzická, by neměla zvítězit. I proto je dobré poukazovat na to, jaké členy xenofobní politické strany přijímají do svých řad a jaké hodnoty vyznávají.