Kdyby byla po sametové revoluci zahájena dekomunizace, Babiš by nemohl s komunisty “vyhrožovat”

Je 26. února roku 2018 a komunisté stále sehrávají významnou roli v domácím politickém životě, i když ve volbách získali zhruba o sedm procent hlasů méně, než v roce 2013. Babišovo politické hnutí ANO budí v třešňovém sadě naděje, že by snad přímo ve vládě, nebo jako podporovatelé nového kabinetu mohli konečně soudruzi diktovat, jakým směrem se má Česká republika ubírat.

A facebookové osazenstvo prokremelských horlivců je z takového vývoje neskutečně natěšené, protože si v mysli sumíruje lidové soudy, milice a další státem prováděné vraždy politických odpůrců diktátu pevné ruky.

Degradace politického směru dávající xenofobům, rasistům, nejrůznějším neofašistům i stalinistům naději na tyranii není ničím jiným, než jasným důkazem neexistující dekomunizace, kdy někteří soudruzi po roce 1989 převlékli kabát, aby si v zájmu svých majetků hráli na kapitalisty, protože přeci nikdo s Komunistickou stranou Československa i Lidovými milicemi neměl nic společného. Odteď si udavači, tyrani, lidé nasazení na sledování politických odpůrců budou hrát na demokraty nových časů a někteří z nich navážou dobré vztahy s těmi demokratickými politiky z národních parlamentů.

Je to vskutku podivná cesta vývoje.

Při porevoluční očistě společnosti si Československo mělo vzít příklad z německé denacizace. V demokratickém státě měla být zahájena bezpodmínečná dekomunizace, kdy mělo dojít nejen k zákazu KSČ, ale také k zákazu komunistické symboliky, jejíž použití mělo být stejně trestné jako použití symboliky nacismu a fašismu.

Kdyby k tomu došlo, nemuseli bychom být svědky trapných vystoupení KSČM, jež se v současných dnech, alespoň prostřednictvím pražské “pobočky” de facto přihlásila k revolučnímu roku 1948. Neústavní převzetí moci pod vyhrůžkou zbraní není možné vnímat jako obětavost budovatelů první formy socialismu.

Období komunistické diktatury si vyžádalo mnoho, mnoho, mnoho mrtvých a ještě více mučených, nespravedlivě vězněných a posléze nejrůznějším způsobem perzekuovaných. Díky neexistujícím programům dekomunizace, tolerance sentimentů k časům minulým má Komunistická strana Čech a Moravy stále své voliče z valné části pocházející z ročníků dříve narozených. Pokud mladí konvenují ke komunismu, jsou z valné části zastánci extrémních poloh, kdy omladina s praporem pochoduje ke hrobu Gottwalda, zatímco agilní část stalinistů středního věku z dospělácké sekce KSČM chválí padesátá léta jako období budování republiky pod diktátem z Moskvy.

KSČM v roce 1990 získala 13,8 procenta hlasů. 976 996 voličů sáhlo po rudé. A to byl možná ten důvod, proč tehdejší politická reprezentace nesáhla po dekomunizaci tak, jak k ní mělo dojít. Počet členů partaje byl formálně také vysoký. Možná v politicích existovala obava, že by takového stavu třešňový sad mohl využít ke svému prospěchu, kdyby se k opravdové dekomunizaci sáhlo, kdo ví….

Nejvíce hlasů od listopadu 1989 komunisté získali v roce 2002. Kdyby nebylo populistů z jiných politických stran, nebyli by v KSČM na koni, jak je tomu dnes. S příchodem Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury vypadají možná v očích některých lidí komunisté z KSČM jako ti méně nebezpeční, když je to zejména předseda SPD, kdo popírá holokaust a neustále útočí nejen na novináře, ale také na muslimy, Romy a další představitele minorit.

Existence dalších, velmi viditelných radikálů ve Sněmovně hraje do karet KSČM, která následně třeba za pomoci lidského přístupu Dolejše vůči Letům u Písku ze sebe může dělat tu umírněnou, za kterou přijde i prezident republiky.

Jenže KSČM umírněnou není, natož demokratickou, nebo pokrokovou. Vysocí představitelé partaje oslavují padesátá léta. Pravidelně na toto historické období na svých akcích, webových prezentacích odkazují. Když se sama KSČM od minulosti ústy jednotlivých vysoce postavených představitelů a krajských výborů nedistancuje, potom se nesmějí komunisté divit, když je jmenovaná partaj označovaná jako ta, co je jako následovník zodpovědná za politické procesy a všechno to špatné, co se v minulosti díky přání soudruhů stalo.

Pád, nebo růst soudružské strany je nepřímo závislý na ANO a postoji Babiše, který komunisty, stejně jako okamurovce používá  jako nástroj vydírání. Pojďte s námi, jinak dám příležitost komunistům i SPD….a politici na to slyší, zatímco Filip tajně doufá, že přátelení se s ANO něco na konci sestavování vlády přinese. Když to nevyjde, je možné, že volební výsledky budou ještě nižší na úkor někoho jiného. A tím někým jiným může být SPD, pokud se do voleb nerozpadne, nebo nějak jinak nezakopne po cestě radikalismu.

Kdyby existoval skutečný proces dekomunizace, komunisté by si museli založit novou stranu s trochu pozměněným obsahem. A časem by se ta nově vzniklá strana přetransformovala do podobenství moderní levice. 

Babiš by nemohl vydírat těmi, co se otevřeně hlásí k padesátým letům a dřívější milovníci politiky KSČ by se vykrystalizovali mnohem více na stalinistické pohrobky a ty, co požadují obyčejnou levicovou politiku oproštěnou od pochodů k hrobu Gottwalda. Ale jelikož se na nějaké kdyby v životě nehraje, nezbývá, než naříkat nad tím, že jsme se jako národ nedokázali vypořádat se zločiny komunismu a nyní, když jsme selhali v oblasti dekomunizace, musíme přihlížet tomu, jak Babiš používá komunismus jako vyhrůžku všem demokratickým politickým stranám.

Je to ostuda dneška. A bude to ostudou zítřků, až budou historici hodnotit porevoluční období se začátky let 21. století.