Pokud projde Okamurův návrh referenda bez výrazných změn, bude demokracie v Česku ve velkém ohrožení

V Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky poslanci debatovali o Okamurově návrhu celostátního referenda. Největší část z celkové diskuse zabral samotný předseda SPD, který více jak hodinu bez kapky studu v obličeji lhal, vyprávěl polopravdy a účelově hovořil o prvcích přímé demokracie například v sousedním Slovensku, kde sice k referendu skutečně došlo, ale pouze jedno z  hlasování bylo platné. 

To ovšem Tomio Okamura pozapomněl přítomným zákonodárcům a divákům u monitorů prozradit. Bratislava je přeci už z ideologických důvodů vzorem, a tak by si Česká republika měla počínat podobně, jako východní soused. Co na tom, že si Slováci špatně nastavili kvórum nutné k platnosti referenda…to není pro Čechojaponce z Moravy a Tokia důležité. Pro sílu okamžiku postačí, když budeme říkat, že politika referend je tou správnou demokracií, zatímco ty ostatní zastupitelské principy jsou zlými, umělými a naprosto neschopnými.

SPD se zřeklo zastupitelské demokracie a zcela naivně si tamější partajníci myslí, že referendum je vývojovým stádiem od prvopospolné společnosti, otroctví, poddanství, monarchie, až po vládu lidu. Linearita vývoje lidstva v podání Svobody a přímé demokracie je vskutku trapná, až komická. Místopředseda Sněmovny v jeden okamžik dodává, že má v úctu Ústavu České republiky, aby následně politický systém vlády lidu prostřednictvím rozhodnutím zastupitelů pošlapal, co nejvíc může.

Zatímco ultranacionální a slepě islamofobní politické hnutí volá po celostátním referendu jako po nástroji k nastolení Czexitu, mezi zákonodárci dlouhohrající mužíček za pultíkem už tak skálopevným není. Klidně přistoupí k ústupkům…a to dokonce ústupkům velmi důležitým. Pokud ANO přijde k názoru, že odmítá formou referenda rušení, nebo uzavírání mezinárodních smluv, SPD nebude proti, protože bude rádo, že existuje nějaký prvek přímé demokracie, i když hlavním účelem okamurovských xenofobů není nic jiného, než za pomoci referenda zničit směřování republiky na Západ.

Fanatický xenofob dávající s klidem v srdci hlas v parlamentních volbách Svobodě a přímé demokracii musel být v okamžik pronášených slov předsedy v mdlobách, protože svatý grál čecháčků vytrhující republiku z náruče Bruselu může být nesplněným přáním, protože předseda radikálů nakonec na vynuceném odchodu z nenáviděného spolku “vládců Nového světového řádu a poletujících chemtrails” netrvá, pokud se bude moci nazývat tím, kdo prosadil v Česku princip přímé demokracie, ať už ten prosazený prvek ústavního zákona znamená cokoli. Třeba i něco jiného, než co SPD původně zamýšlela. Alespoň skalní fanoušci vidí, jak jejich láska mezi zákonodárci pracuje.

Ale co byste chtěli od někoho, kdo prosazuje populismus, nenávist, rasismus a osobní zájmy. Návrh celostátního referenda je skutečně paskvilem, a když na to přijde, může prezidentovi republiky dopomoci k prezidentskému principu vládnutí, kdy klidně může následně Zeman rozhodovat na základě referend, kdy zastupitelé budou vyšachování z celkového rozhodnutí. Postačí  vypsat referendum na cokoli a pokud bude schválené, může Hrad třeba i za pomoci manipulativních a naprosto podrazáckých kampaní svou záležitost prosadit. Dokonce by vláda bez důvěry mohla za pomocí referenda vládnout bez souhlasu Sněmovny a jednotlivých zákonodárců a tyranie by v takovém případě na sebe nedala dlouho čekat.


Ano, za pomoci návrhu SPD je možné prosazovat pravidla diktatury, kdy bychom se v ní s trochou nadsázky probudili, pokud by například Okamurovo politické hnutí za pomoci ostatních xenofobně a ultranacionálně smýšlejících rozjelo manipulativní kanonádu plnou lží, polopravd a účelových tvrzení nejen během kampaně, ale také během půlročního období, kdy by ve veřejnoprávních médiích zaznívala pro a proti. Všichni velmi dobře víme, jak SPD útočí na veřejnoprávní sektor a novináře obecně. V případě snah prosazení referenda by vše bylo nejspíš ještě intenzivnější.

Tomio Okamura to velmi dobře ví, a tak se dnes ve Sněmovně snažil své kolegy přesvědčit, aby jeho návrh ústavního zákona pustili do druhého čtení, protože u ústavních záležitostí není v druhém čtení žádná omezující lhůta bránící diskusi o jednotlivých parametrech referenda.

Možná i nyní sepisoval Okamurův projev “tajuplný” pan Večerníček, ale celkový dojem nebyl vskutku vůbec ucelený a smysluplný. Když se poslanci chtěli následně předsedy radikálů ptát, tak odhodlaný pseudovlastenec odešel ze sálu a místo něj faktickou poznámku pronášel Fiala. Jak hrdinské a dokonale státnické…po dvou hodinách nedebatování Miroslava Němcová z ODS jasně ohodnotila extrémistův projev, který ani projevem nebyl.

Možná, že byl předseda SPD opět pod palbou horečky, a tak nakonec všichni diváci mohou být rádi, že znovu nedošlo k popírání holokaustu, nebo jiných zločinů odehrávajících se v minulosti na území Česka.

Dnešní schůzování zákonodárců bylo svým způsobem zbytečné. Tomio Okamura pronesl svůj divadelní výstup, aby následně místopředseda ČSSD oznámil přítomným, aby se v dalším projednávání pokračovalo až po semináři o obecném referendu pořádaném v prostorách Sněmovny, kde se zákonodárci poradí s ústavními právníky co a jak je “správné a špatné z pohledu ústavního práva”…je trošku děsivé, že se mezi tím ztrácí celkový dojem nepřijatelnosti Okamurova návrhu…ale ve Sněmovně prý nově leží návrh referenda z pera sociální demokracie, tak se možná poslanci budou zabývat jím a “poučí” se z námitek ústavních právníků…

Nicméně, pokud projde Okamurův návrh bez výrazných, ale opravdu výrazných změn, bude demokracie v Česku ve velkém ohrožení.