Vzrůstajícím ohrožením demokracie ve Spojeném království zůstává krajní pravice

Zatímco se veřejnost dozvídá o několika pokusech náboženských fanatiků o teroristický útok ve Spojeném království, o nebezpečí rostoucí krajní pravice na Ostrovech se veřejně tak nějak přespříliš nehovoří.

Brexit, politický populismus ve spojení s články některých bulvarizujících plátků živí nenávist vůči uprchlíkům, muslimům, ale také příslušníkům některých minorit. Veřejnost je krmena negativními zprávami, kdy ve večerních relacích dochází k očerňování vyznavačů Koránu, a tak krajní pravice roste, organizuje se a ve svém důsledku se chová velmi podobně jako medializovaný Islámský stát, o němž si každý může přečíst velmi šťavnaté a mnohdy přesolené články vyvolávající v lidech velký strach a obavy z krutosti, jež se slovy evropských radikálů blíží na stařičký kontinent.

Epos o apokalyptickém selhání…Londýně, ve kterém je ohrožován bílý člověk, živí soukolí neofašismu, ale také přeběleného supremacismu, kdy se neúspěšní snaží své frustrace vybít slovními a fyzickými útoky na každého, kdo se jen trošku odlišuje od zažitého klišé “opravdu bílého člověka”. 

Krajně pravicový radikalismus je velkým nebezpečím ve Spojeném království Velké Británie a Severního Irska. Rasová, náboženská nenávist spolu s náboženským fanatismem některých klerofašistických spolků je velkým nebezpečím pro současnost i budoucnost.

Extrémisté zakládají své buňky, organizují se, vznikají řídící struktury, radikálové vyhledávají cesty ke svému financování, propagují sebe sama na sociálních sítích, útočí na nejniternější obavy emocionálně a existenčně nejistých, aby následně zorganizovali jednotlivé internetové, ale také fyzické útoky na konkrétní představitele minorit.

Čtyři takové minulý rok britská policie dokázala zneškodnit. I když krajní pravice často odkazuje na nebezpečí bojovníků tzv. Islámského státu, ve své podstatě se těmto náboženským fanatikům podobá. Nejen, že vítá náboženský fanatismus jako jeden z důvodů pro svou činnost, ale zároveň fanatismus nejtvrdších wahhábistů přiživí a krmí, aby v očích diváků existoval důvod k nenávisti nejen vůči všem muslimům, ale také uprchlíkům.

Zastánci mačochismu bílého muže používají stejných nástrojů přežití, jaké můžeme vídat u tzv. Islámského státu. K financování svých aktivit slouží kriminalita, organizovaný zločin, spolupráce s organizovaným zločinem, a to je velmi nebezpečné. S plánováním teroristických útoků roste ruku v ruce další vážná kriminální činnost. Možná bychom si měli více všímat projevů ultranacionalismu, evropského extrémismu, protože ten je pro každého z nás velmi nebezpečný.

S uprchlíkem se na evropském kontinentu každý nesetká…tím méně s nějakým uprchlíkem ultrawahhábistou toužícím po teroristických útocích, nehledě na to, že takových je opravdu jen velmi malé, prakticky bezvýznamné minimum. Průměrný uživatel sociálních sítí se ve virtuálnu setká s xenofobem, rasistou, bílým supremacistou. V českém prostředí často čechoslovakistou, panslovanistou milujícím Kreml i Putinovu vládu…zde opravdu narazíte na velmi nebezpečnou ideologii tolik blízkou přesvědčení tzv. Islámského státu.

Evropští extrémisté jsou pro evropskou demokracii největším nebezpečím. Díky jejich radikalismu za jistých konstelací může radikalizovat některá ze skupin minorit.

Činnost evropských radikálů využívají některé populistické politické skupiny, jež následně hovoří o rasismu a nejrůznějších projevech xenofobie jako o vlastenectví jdoucím zespodu. S zažírající islamofobií je takový pohled jistou částí veřejnosti přijímán jako ozdravný, na sociálních sítích rozšiřovaný proces. Pokud jsou xenofobní spolky dobře organizované a projevují se náležitě radikálně, potom je takový stav velmi nebezpečný a správci sociálních sítí musí zasáhnout, aby podpůrci nedemokracie neměli pocit, že si mohou dovolit všechno, co budou chtít.

Spojené království Velké Británie a Severního Irska zažívá nebezpečí rostoucí organizované krajní pravice, ale podobný trend existuje v mnoha dalších evropských zemích. Jen je smutné, že se o těchto záležitostech v médiích mlčí, protože z nich nekouká střet kultur, nebo zápach náboženské a rasové nadřazenosti.

Média s některými politiky by se měli naučit, že jakýkoli extrémismus a radikalismus je nebezpečný, a že terorismus nemá náboženství, nebo snad etnickou, rasovou příslušnost. A právě proto je třeba hovořit také o terorismu krajní pravice, proti níž je třeba bojovat všemi zákonnými prostředky.